• 6 Aralık 2019

Gelin Cilt Bakımı ve Gelin Makyajı Hakkında Merak Ettiklerimizi Soruyoruz

‘’En özel gününde moda dergilerinden fırlamış gibi görünmeyi sen de hakkediyorsun. İşin sırrı ise, doğru gelin makyajında…’’

Bugün; doğru gelin makyajı nasıl olmalı, cilt bakımı düğünden ne kadar önce yaptırılmalı, 2018 gelin makyajı modasında neler var, gelin makyajında kirpik ve kaş uygulamalarının detayları; kısaca gelin makyajının en merak edilenleri hakkında konuşmak için profesyonel gelin koçu ve güzellik uzmanı Gül Eğriboz ile birlikteyiz.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz Gül Hanım?

Bilgisayar Teknolojisi ve İşletme Lisanslarından sonra 2008 yılında ilgi alanım olan güzellik, estetik alanında özel eğitimler almaya başladım ve 2009 yılında sektöre makyaj uzmanı bir işletmeci olarak girdim. Daha sonra uzmanlığımı güzellik ve estetik danışmanlığı üzerine yoğunlaştırdım. Amacım özellikle gelinlere ve diğer danışanlarıma A dan Z ye güzellik ve estetik hizmeti vermekti ve son 8 yıldır İzmir’deki işletmelerimde ve 3 yıldır da ilave olarak Kuşadası’nda bu şekilde çalışıyorum.

Sizinle gelin makyajı sohbetine dalmak için sabırsızlanıyorum ama dilerseniz makyajdan önce biraz cilt bakımından bahsedelim mi? Düğün günü uygulanacak makyajın kalitesini arttırmak için nasıl bakımlar ve uygulamalar mevcut? Siz neleri önerirsiniz?

Her yetişkin bireyin cilt tipine uygun bir şekilde düzenli rutinlerde uzman kişilere yaptıracağı cilt bakımları, kişinin cildi için geleceğe yapacağı en önemli yatırımların başındadır diyebiliriz.

Düğün gününden önce makyaja hazırlığın temeli de elbette sağlıklı görünen bir cilttir. Hal böyle iken mutlaka tavsiyem mümkünse birkaç ay önce cildinizin ihtiyacına yönelik profesyonel olan ve rutin tekrarlanan bir bakıma başlamaktır. Gelin-damat adaylarımız ve anneler için çok özel ve profesyonel bakım kürleri bulunuyor, çok çeşitli olan bu kürlerden ihtiyaca göre seçip uygulama yapıyoruz.

Ayrıca en çok tercih edilen ve ihtiyaç dahilinde tavsiye ettiğimiz diğer uygulamaların başında kalıcı makyaj ve medikal estetik uygulamaları geliyor. Bunlar da elbette kişinin ihtiyacı ve talebi doğrultusunda uygulanıyor.

Peki bu bakım ve kürlere düğünden ne kadar önce başlanmasını tavsiye ediyorsunuz?

İşlemin türüne göre bu zaman aralığı değişir, cilt bakımları birkaç ay önce en az 3 bakım uygulanacak şekilde, kalıcı makyaj uygulamaları 2 ay öncesinde, medikal estetik uygulamalarında ise minimum 1 ay önce işlem yapılması sağlıklı olan zaman ayarıdır.

Diyelim ki, tüm bakımları uygulamaya yetecek bütçem yok. Tek bir uygulama seçmem gerek. Sizin olmazsa olmaz diyeceğiniz gelin bakımı hangisidir?

Cildi ölü hücrelerinden arındıracak, mat görüntüsünü yok edip daha sağlıklı ve dinamik görünmesini sağlayacak profeyonel bir peeling uygulaması ve cilt bakımı muhakkak tercihim olacaktır.

Gelelim gelin makyajına. Sizce doğru gelin makyajı hangi unsurlara göre belirlenmeli?

Gelin makyajının en temel ve önemli unsuru benim için kuşkusuz gelin adayımın hayalleridir. Yani öncelikle onun hayalini süsleyen gelin profilini öğrenmeye çalışırım. Sonrasında bu hayali gelin profiliyle, benim profesyonel gözle ona tavsiye ettiğim ideal gelin makyajını ve saçını ortak noktada buluştururuz. Bundan daha doğru bir yol yoktur diye düşünüyorum.

Peki hayallerimize ve cilt tipimize uygun bir makyaj belirledik. Düğünden önce makyaj provası yapma şansımız oluyor mu?

Ben bu mesleğe başladığım ilk günden itibaren provasız çalışırım, kendimce haklı sebeplerimde var ve gelin adaylarıma bu sebepleri anlattığım zaman hak verip anlayışla karşıladılar. Örneğin renk seçiminin o güne bırakılmasını şiddetle tavsiye ederim çünkü uykusuz, yorgun, çökük bir göze yapılacak makyaj şekli ve renk tonuyla fazla uykudan ya da farklı sebeplerden şişmiş bir göze uygulanacak renk tonu ve makyaj şekli bambaşkadır. Bunun gibi birçok önemli sebepten dolayı ben ve ekibim provasız çalışıyoruz ama prova ile çalışan meslektaşlarımda yanlış yapıyor diyemem.

Kirpik ve kaş uygulamalarından bahsettiniz biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?

Türklerin meşhur bir atasözü ile bu detayı anlatmaya başlamak istiyorum; ”Kaş, göz; gerisi söz”.

Aslında o kadar güzel ifade ediyor ki her şeyi. Kaşınızın gözünüzün yapısı ve şekli ideal ise yüz güzelliği kaçınılmazdır, onun için ben danışanlarımın önce kaşlarını incelerim ve ideal değilse onlara kalıcı makyaj uygulaması ile idealleştirmeyi tavsiye ederim. Kalıcı makyaj uygulaması ile neredeyse orjinali kadar doğal ve ideal kaşlara sahip olmak mümkün, en güzeli ise bu işlemi ortalama 1-1,5 yıl kadar kullanabiliyor olmak. Tabii ki bu işlemi de doğru yerde doğru ürünler ile yaptırmak en önemli unsur, aksi takdirde sonuç hüsran da olabilir.

Kirpikte ise; gelin adaylarına tavsiyem kalıcı(ipek) olan değil makyaj anında taktığımız doğal görünümlü gerçek tüylerden yapılmış geçici kirpik tercih etmeleri.  Çünkü kalıcı olarak takılan kirpikler ile pek fazla makyaj uygulaması tavsiye edilmez, yapıldığı zaman da temizlenmesi zordur ve çoğu zaman kirpikler karışır.

Verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler Gül Hanım. Son olarak bize 2018 gelin makyajı modası hakkında tüyolar verebilir misiniz? 2018 gelin makyajı modası ne gibi yenilikler sunuyor gelinlere?

Bence her gelinin kendi modası vardır, yani onun yüz yapısı, gelinliği, düğün konsepti, hayalleri ve alışkanlıkları modasını belirler. Tabii demode olmaktan kaçınmak elbette gerekli, onun için zaten yukarıdaki unsurlara dikkat etmek yeterli.

Ancak illaki 2018 makyaj modasından bahsedecek olursak ”No Makeup” yani yokmuş gibi görünen ürünler ile yapılan doğal sınırları ve hatları koruyan naturel makyajlar çok trend.

Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederiz.

Gül Eğriboz’dan Teklif Al.

 

 

 

Editör: Gizem Bayramoğlu

Firmadan Teklif Alın

İlgili firmadan teklif talebinde bulunmak için lütfen formu eksiksiz şekilde doldurun.

X
CONTACT US