• 24 Temmuz 2021

Düğün ve Yoga Ne Alaka mı Diyorsun?

‘’Gelinler düğüne hazırlanırken kilo verme derdine düşüyorlar ama bu stresli süreçte bir de aç kalmaya çalışmak, onları sadece daha mutsuz ediyor…’’

Bugün; düğüne hazırlanırken yaşanan stresi azaltmanın yollarını, kilo vermek isteyen gelinlere tavsiyeleri ve düğünden sonra doğuma hazırlanırken yoganın önemini konuşmak için Anka Yoga Kuşadası’ndan Betül Acar ve Gizem Kanyılmaz Okutan ile birlikteyiz.

Sohbetimize en çok merak edilen soruyla başlamak istiyorum; düğüne giden yolda kilo verme süreci nasıl yürütülmeli, aç kalarak uygulanan hızlı rejimler doğru çözümler mi, değilse doğrusu nasıl olmalı?

Düğün süreci çoğu gelin için uzun ve stresli bir süreçtir. Düğün organizasyonu, ev eşyaları, düğün listesi, aileler… Aylar öncesinden gelinlik provaları yapılır ve düğüne 2 hafta kala o son provada tüm ölçüler değişmiştir. Pek çok gelin adayı istemsiz kilo verse de, bazıları da fark etmeden kilo alırlar.

Hızlı ve dengesiz diyetler çoğu zaman kısa sürede sonuç veriyor; tabi enerjiye ihtiyacı olan gelin adayının tüm bağışıklık sistemini ve sinir sistemini alt üst ettiğini görmezden gelirsek!

Aslında bu dönemde kilo alma ve verme sürecinin en büyük sebebi maalesef stres… Bedenin uzun süre strese maruz kalması demek hormonal değişimler demek, ki bu da kaygılı, düğününün tadını çıkaramayan bir gelin demek. Bu noktada biz tabi ki yogayı tavsiye ediyoruz. Yoga seanslarında beden esneyip güçlenirken; ruh ve zihin sakinleşiyor. Dengeli bir ruhun, doymak için yiyeceklere ihtiyacı ya da stresten aç kalma gibi bir durumu olmuyor.

Herkese göre doğru çözüm olmasa da bize göre bir şeyin sürdürülebilir olması daha sağlıklı ve uzun vadeli bir çözüm sağlıyor. Stresinizin artacağı kesin olan bir dönemde bedeninizi ve nefesinizi dinleyerek kendinize vakit ayırmanız, 6 ay hatta 1 sene süren düğüne hazırlık sürecinde, kendinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Zayıflamak sadece bedene mahsus bir şey mi yoksa ruhumuz hafifledikçe bu bedenimize de yansıyor mu?

Tüm gelin adaylarına şunu altını çizerek hatırlatmak isterim ki bedenimizle ilgili duyduğumuz tüm sıkıntılar ruh halimizle çok alakalı. Tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar durumu gibi ruhumuz huzur bulmadıkça bedenimiz de buna tepki gösteriyor ve biz bedenimizden şikayetçi oldukça bu da ruh durumumuza yansıyor. İçinden çıkılmaz bir döngü gibi…

Biz yogada bedenimizi dinlemeyi, incelemeyi, onun ihtiyaçlarını duymayı öğreniyoruz. Mesela alt belinizde veya ense kökünüzde olan bir ağrı, gereğinden fazla sorumluluk yüklendiğiniz için oluyor olabilir. Derse geldiğinizde ağrıyan yerlerinizden bahsedip ona uygun bir yoga çalışmasıyla hem ağrıyan kaslarınızı rahatlatabilir, hem de neden bu ağrıların oluştuğu hakkında bir iç görüye ulaşabilirsiniz. Sorunun kökenini bulduğunuzda sorunların ne kadar kolay çözülebildiğini deneyimlemek eminiz sizi de şaşırtacak.

Sizce düğün hazırlığında olan bir gelin için ruhuna iyi gelecek ritüeller nelerdir?

Gelin adayının kendi ile kalması, kendini dinlemesi gerekir. Çünkü bu süreçte yakın akrabaların ve arkadaşların sürekli tercih ve önerileri vardır. Tabi ki bunlar güzel şeyler fakat bazen o kadar yoğun olabiliyor ki bu seçeneklerin arasında gelin kendi istek ve önceliklerini unutabiliyor. Böylesine özel ve telafisi olmayan bir gün için hazırlanırken, huzurunuzu ve sağlığınızı kaybetmemeniz çok önemli. Benim gelinlere tavsiyem 10 dakika bile olsa meditasyon yapmaları ve iç seslerine kulak vermeleri.

Yorucu bir iş gününün ardından; bir de eve gelip saatlerce davetiye modeli veya nikah şekeri seçmeye çalıştıktan sonra uyumadan önce kendilerine 1 saat ayırıp güzel bir banyodan sonra bir mum ve tütsü yakıp, sakin bir meditasyon müziği açıp biraz sakinlemelerinde büyük fayda var.

Peki ya düğün günü? Heyecanın dorukta olduğu o en özel günde ne yemeli, ne içmeli?

Düğün günü kuaför, fotoğraf çekimleri, ilk dans heyecanı derken genelde gelinler bir şeyler yemeyi unutuyorlar. Bu yüzden bu görev gelinin arkadaşlarından birine verilmeli. 🙂 Ayrıca çok önemli bir detay var ki, maalesef pek çok gelin bu hataya düşebiliyor. Gelinliğinizi giyeceğiniz gün intoleransınızın olduğu, kolay sindiremediğiniz ve size şişkinlik yapan yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bu nedenle gelinlerin; sabahtan alınacak vitamin takviyesine (en az bir ay önceden başlanması tavsiye edilir) ek olarak, tüm gün enerji verecek yağlı tohumlar (badem,ceviz,fıstık…), kuru meyveler, salata veya soğuk sıkım green juice’lar ile beslenmesi enerjik kalmasına yardımcı olacaktır.

Sadece gelinlere yönelik midir bu yoga işi, peki ya damatlar? Onlar nasıl rahatlayacak?

Elbette yoga sadece kadınlara yönelik bir spor değil. Hatta kadınlar iç seslerini dinlemeye daha yatkın oldukları için gündelik hayatlarındaki sorunlarında kendilerini ve duygularını dinlemeyi daha rahat başarıyorlar. Ama erkekler çocukluktan beri duygularını göstermemek hatta duygularını yok saymak üzere yetiştirildikleri için beden ve ruh kopukluğunu daha çok yaşıyorlar. O yüzden damatların da yogaya katılmalarında büyük fayda var.

Hatta biz her pazartesi 19.15’te Partner Yogası yapıyoruz. Evlilik yoluna girmiş çiftlerimiz eşleriyle beraber katılabilecekleri bu derste; hayatın her alanında birbirine destek olmayı, beraber iyileşmeyi ve eğlenmeyi deneyimleyebilirler. Gelin ve damat olarak katılabilecekleri Partner Yogası ile ilgili bilgi almak isteyenler bizimle iletişime geçebilirler.

Çift Yogası için Teklif Al.

 

Editör: Gizem Bayramoğlu

 

 

 

Firmadan Teklif Alın

İlgili firmadan teklif talebinde bulunmak için lütfen formu eksiksiz şekilde doldurun.

X
CONTACT US